6 wskazówek jak zacząć szukać pracy

Pracujesz od wielu lat w jednej firmie i od jakiegoś czasu zastanawiasz się nad zawodową zmianą. Szukasz swojej pierwszej pracy? A może po prostu chcesz znaleźć dla siebie nowe miejsce zawodowe?
Dziś przygotowywałam dla Ciebie kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc w szukaniu pracy. Wskazówki są aktualne dla każdego kto szuka pracy – czy pierwszej, czy kolejnej, czy z krótszym czy dłuższym stażem.

Wskazówka nr 1 – przygotuj swoje Kompleksowe CV i na bieżąco je aktualizuj

Nasza pamięć jest ulotna. Rekomenduję Wszystkim bez względu na to wiek czy staż pracy – na bieżąco pisz i aktualizuj swoje Kompleksowe CV zawierające m.in.:

 • całą Twoją ścieżkę zawodową – wszystkie firmy, w których pracowałeś, wszystkie stanowiska które pełniłeś, zadania, które wykonywałeś;
 • pełne wykształcenie wraz z kierunkiem czy tematem pracy dyplomowej;
 • szkolenia, w których brałeś udział – ich daty, kto je prowadził, jaka była tematyka;
 • umiejętności i kompetencje, które posiadasz wraz z konkretnymi zawodowymi przykładami;
 • kluczowe osiągnięcia – mogą być to tematy duże i mniejsze, dodatkowe zadanie w pracy, projekt, w którym brałeś udział, konkurs w firmie, zaangażowanie w inicjatywy dodatkowe;

Nie zwracaj uwagi na to ile stron będzie ten dokument zawierał. Dla Ciebie ma być materiałem do przygotowania CV już pod konkretne i wybrane oferty pracy. Wtedy informacje z tego dokumentu będziesz wykorzystywał tak jak będziesz potrzebował – patrz wskazówka nr 6.

Wskazówka nr 2 – znajdź odpowiedź na pytanie co zawodowo dalej chcesz robić?

To bardzo ważne, by szukać odpowiedzi na kluczowe pytanie co dalej zawodowo chcesz robić. Zastanów się:

 • jakie zadania chcesz wykonywać;
 • w jakim środowisku pracy pracować;
 • jakie stanowisko pełnić;
 • za co chcesz być zawodowo odpowiedzialny.

W pracy spędzamy naprawdę mnóstwo czasu i warto dobrze go wykorzystywać szukając odpowiedzi na to pytanie. Odpowiedzi na to pytanie możesz poszukać sam, możesz też skorzystać z doradcy czy konsultanta takiego jak ja. Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z zewnętrznej pomocy – przejrzyj rekomendacje od Klientów, stronę czy profil tej osoby np. na LinkedIn – warto pracować z kimś do kogo jesteś przekonany.

Wskazówka nr 3 – przygotuj swój profil na LinkedIn

Jeśli jeszcze nie masz, to przygotuj swój profil na LInkedIn, skup się przede wszystkim na jego merytorycznej zawartości. Określ jasno swój profil zawodowy, który odpowiada m.in. na pytania:

 • czym się zajmujesz;
 • co Ciebie interesuje;
 • w czym jesteś specjalistą;
 • co Ciebie charakteryzuje zawodowo;
 • jakie są Twoje sukcesy oraz zawodowe osiągnięcia.

Następnie dodaj profesjonalne zdjęcie, identyfikujący Ciebie baner, zaproś znajomych, swoje kontakty zawodowe – zadbaj o rozszerzenie swojej sieci biznesowej i zacznij korzystać z portalu;

Wskazówka nr 4 – zacznij przeglądać oferty pracy

Rozpocznij aktywną weryfikację aktualnych na rynku ofert pracy – zobacz co Ciebie interesuje, co jest bliskie Twojemu zawodowemu profilowi lub oczekiwaniom. Wkrótce na moim profilu ukaże się wpis mówiący o tym jak czytać ogłoszenia o pracę, jak ocenić czy dana oferta pracy jest dla Ciebie.

Wskazówka nr 5 – przygotuj profilowane CV

Opierając się na moim wieloletnim doświadczeniu pracy w Działach HR i jako rekruter zawsze moim Klientom rekomenduję przygotowywanie profilowanego CV. Optymalnie jeśli CV jest profilowane pod konkretną, wybraną ofertę pracy i odpowiada na konkretne potrzeby konkretnego pracodawcy. Natomiast możesz przygotować swoje CV określające Twój profil zawodowy i odpowiadający na pytanie jakie stanowiska pracy Ciebie są dla Ciebie odpowiednie i Ciebie interesują. Napisałam o tym więcej we wpisie jak przygotować swoje skuteczne CV na moim profilu Facebook.

Wskazówka nr 6 – rozpocznij aktywne poszukiwania pracy

Przeglądaj portale z ofertami pracy, wysyłaj swoje profilowane CV, korzystaj z LinkedIn i zamieszczonych tam ofert pracy. Rekomenduję, byś wykorzystywał również swoją sieć kontaktów – daj znać innym, że jesteś otwarty na oferty biznesowe i przede wszystkim nie poddawaj się – szukanie pracy to proces, a w Twoim osobistym interesie jest właściwe wybranie nowego Pracodawcy, nowej oferty – jeśli tylko to możliwe daj sobie czas.

Powodzenia i trzymam za Ciebie kciuki, a jeśli szukasz doradcy, który pomoże Tobie w zmianie – zapraszam do kontaktu ze mną.